Wynajem aut długoterminowy. Poznaj wady i zalety
Długoterminowy wynajem aut ma swoje wady i zalety. W artykul poniżej przedstawimy czy, a może dlaczego warto postawić na ten rodzaj finansowania auta.
Spis treści:
- Czym jest wynajem aut długoterminowy?
- Czy każdy może z niego skorzystać?
- Wynajem auta na taxi. Czy to możliwe?
- Wady i zalety wynajmu długoterminowego auta
Czym jest długoterminowy wynajem aut ?
Długoterminowy wynajem auta jest alternatywą dla leasingu. Możesz w ramach umowy wynająć auto na taxi albo do użytkowania służbowego. Wynajem samochodu na taxi ma wiele zalet, a po stronie wynajmującego są formalności związane z naprawą pojazdu, ubezpieczeniem czy kolizji. Zakup auta nie zawsze jest najlepszą opcją, niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem firmy, czy osobą prywatną. Na rynku istnieje wiele możliwości finansowania pojazdu.. Z roku na rok wzrasta liczba kierowców korzystających z długoterminowego najmu auta, w tym taksówkarzy, którzy wynajmują samochód pod taxi. Długoterminowy wynajem pojazdu to forma dzierżawy auta na czas określony w umowie. Rodzaj samochodu, marka, rok produkcji zależą od preferencji wynajmującego. Co powinieneś wiedzieć?
- Okres wynajmu to z reguły od 2 do 5 lat
- Należy skorzystać z usług sprawdzonej firmy
- Cel wynajmu może być również komercyjny.
Czy każdy może z niego skorzystać?
Z wynajmu długoterminowego może skorzystać zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca. W przypadku drugiej opcji należy przedstawić odpowiednie dokumenty finansowe poświadczające zdolność do regulowania zobowiązania wynikającego z umowy. Z reguły są to: księga przychodów i rozchodów za poprzedni rok i potwierdzenie wpłat do ZUS czy Urzędu Skarbowego. Wszystko jednak zależy od rodzaju prowadzonej działalności (jednoosobowa, spółka etc.) oraz wymogów firmy. Wynajem auta na taxi jest coraz bardziej popularny w Polsce.
Wynajem auta na taxi. Czy to możliwe?
Polscy taksówkarze coraz częściej sięgają po wynajem samochodu pod taxi. To wygodne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Kierowca ponosi stałe koszty, które są regulowane umową. To firma z reguły odpowiedzialna jest za regulowanie kosztów napraw czy ubezpieczenia w przypadku np. wynajmu auta na taxi. Jeśli zdecydujesz się na wynajem nie musisz martwić się spadającą wartością pojazdu. W przyszłości nie będziesz przecież go sprzedawał. Przedsiębiorca nie ponosi kosztów w postaci wpłaty własnej. W przypadku leasingu z reguły firmy wymagają wkład własny wynoszący ok. 10 proc. wartości auta. Skorzystanie z opcji najmu to również oszczędność czasu. To firma wynajmująca pojazd odpowiada za rejestrację czy ubezpieczenie.
Jakie są wady tego rodzaju najmu? Niektóre umowy regulują liczbę kilometrów, jakie może przejechać kierowca. Po przekroczeniu tej wartości kierowca jest zobowiązany do uiszczenia opłaty. Auto może być serwisowe jedynie w autoryzowanych serwisach, co wiąże się z wysokimi opłatami.
Patrząc z perspektywy kierowcy, wynajem auta jest bardzo opłacalny.