Leasing samochodu wady i zalety!
Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie: czy powinienem wziąć auto w leasing. Poniżej przedstawiamy wady i zalety tego typu finansowania.
Spis treści:
- Czym jest leasing samochodu?
- Czy każdy może być leasingobiorcą?
- Jakie są wady i zalety leasingu?
- Jakie są alternatywy dla leasingu?
- Czy w Łodzi wynajmę samochód?
Czym jest leasing samochodu?
Nieważne, czy chcesz wynająć samochód osobowy w Łodzi, czy taksówkę w Warszawie – zawsze możesz skorzystać z kilku opcji. Leasing jest jedną z nich. Podczas gdy spora liczba osób zaciągała drogie kredyty bankowe lub oszczędzała na zakup nowych samochodów, firmy je wynajmowały. Niezależnie od tego, czy potrzebowały wynająć samochód osobowy w Łodzi, czy w innym mieście.
Czym jest leasing samochodowy? Leasing samochodowy jest podobny do wynajmu, ponieważ wybierasz pojazd na uzgodniony okres (zwykle od dwóch do pięciu lat) za określoną opłatą. Masz pełną swobodę wyboru marki, modelu i specyfikacji pojazdu (kolor, technologie zastosowane w samochodzie itp.). Umowa jest w pełni dostosowana do Twoich potrzeb.
Całkowity koszt leasingu jest obliczany na podstawie kilku czynników: wartości samochodu, szacowanej wartości samochodu na koniec okresu leasingu (wartość rezydualna), rocznego limitu kilometrów i długości okresu leasingu. Po zakończeniu okresu leasingowania pojazd jest po prostu zwracany, sprawdzany, a następnie Twoje płatności ustają, pozostawiając Ci swobodę wzięcia leasingu dla innego samochodu. Jeśli chcesz wynająć samochód to leasing może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.
Czy każdy może być leasingobiorcą?
Leasingobiorcą mogą być spółki czy firmy prowadzące jednoosobową działalność, pod warunkiem, że spełniają określone warunki. Na rynku pojawił się również leasing konsumencki, czyli taki skierowany do osób prywatnych, które np. chcą wynająć samochód osobowy w Łodzi czy Krakowie na dłuższy okres.
Umowa zawierana jest na okres dłuższy niż 2 lata. Z reguły na tych zasadach auto można wynająć do 5 lat. Niektóre firmy oferują dłuższy najem, np. do 8 lat. Zawarcie umowy leasingu wiąże się zazwyczaj z koniecznością dokonania wpłaty własnej. Wysokość wpłaty własnej zależy od wymogów firm leasingowych i samego leasingobiorcy. Może to być 10 proc. wartości auta albo wyższa kwota.
Pamiętaj! Im wyższa wpłata własna tym niższa wartość wykupu auta!
Nadal zastanawiasz się, na jakich zasadach wynająć samochód? Leasing jest na pewno wygodnym rozwiązaniem, choć ma swoje wady i zalety.
Aby wziąć auto w leasing niezbędna jest odpowiednia dokumentacja. Leasingobiorca musi przedstawić swoją sytuację finansową na podstawie odpowiednich dokumentów. Z reguły wymagane są dokumenty potwierdzające przychód i dochód za poprzedni rok oraz za bieżące miesiące.
Jakie są wady i zalety leasingu?
Niewątpliwą zaletą leasingu jest to, iż przedsiębiorca (albo osoba prywatna) wchodzi w posiadanie samochodu bez zaciągania kredytu gotówkowego i nadwyrężania budżetu. Co miesiąc płaci wygodne raty dostosowane do budżetu. Leasing to najłatwiejsza metoda finansowania środków trwałych. Nie jest wymagana hipoteka. Tym samym przedsiębiorca unika ograniczeń związanych z długoterminowymi pożyczkami od instytucji finansowych. Formalności związane z leasingiem są znacznie mniejsze niż w przypadku pożyczki od instytucji finansowych.
Zobowiązania z tytułu leasingu nie są wykazywane jako zobowiązanie w bilansie spółki. Natomiast pożyczki zaciągnięte na zakup aktywów są wykazywane jako zobowiązanie. W ten sposób leasing pomaga leasingobiorcy w raportowaniu lepszej relacji zadłużenia do kapitału własnego.
Leasing to też oszczędność czasu. Samochód jest dostępny do natychmiastowego użytku, bez straty czasu na ubieganie się o pożyczkę. Czynsz najmu można dopasować do przepływów pieniężnych leasingobiorcy. Przedsiębiorca może również odliczać raty leasingowe od przychodu, co za tym idzie – zapłaci mniej za podatek dochodowy.
Jakie są wady takiego rozwiązania? Leasingobiorcy przysługuje jedynie prawo do używania środka. W przypadku likwidacji firmy leasingowej składnik majątku może zostać odebrany leasingobiorcy, zakłócając tym samym jego działalność. Jednak bardzo rzadko dochodzi do takich sytuacji. Leasingobiorca nie może dokonywać zmian lub ulepszeń w samochodzie bez uprzedniej zgody leasingodawcy.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć o leasingu?
Warto wiedzieć, gdzie ubiegać się o leasingu samochodowy. Pewnym rozwiązaniem jest udanie się do banku. Instytucje finansowe wyspecjalizowane w ofertach finansowych dla firm są pewne i mają szeroki zakres usług.
Pamiętajmy również, aby wybrać dobrą ofertę i jakościową. Na rynku jest wiele firm, natomiast to my będziemy płacić raty i korzystać z pojazdu. Niezależnie do tego, czy szukasz opcji wynajmu samochodów osobowych w Łodzi, czy w innym mieście. Konieczne jest również ubezpieczenie auta. Kierowca musi wykupić nie tylko OC, ale i AC. Podczas podpisywania umowy warto zwrócić uwagę czy my, jako korzystający możemy sami poszukać firmy ubezpieczeniowej. Skorzystanie z propozycji narzuconej przez leasingodawcę z reguły wiąże się z wyższymi opłatami.
Jakie są alternatywy dla leasingu?
Alternatywą dla leasingu jest skorzystanie z opcji wynajmu samochodów osobowych w Łodzi, czy w innym mieście. Taka forma jest bardzo wygodna i przede wszystkim umożliwia wynajem pojazdu nawet na kilka dni. Koszty związane z ubezpieczeniem i ochroną pojazdu często ponosi firma, która wynajmuje samochód osobowy w Łodzi, Warszawie, czy Krakowie.
Czy w Łodzi wynajmę samochód?
Alternatywą dla leasingu jest wynajem samochodów osobowych. Auto można wynająć na okres długoterminowy i krótkoterminowy. Każda firma ustala indywidualne stawki i ma określone warunki, które zazwyczaj są zawarte w umowie. Wynajem samochodów osobowych ma wiele zalet. Pojazd można przeznaczyć na cele komercyjne, np. na taksówkę.
Sprawdź oferty dostępne w Twojej okolicy.